Великобірківська громада – невеличка, до її складу увійшли одна селищна і дві сільські ради із майже 6 тисячами мешканців. Але вона цікава, зокрема тим, що на її території, у селі Смиківці, знаходиться великий аеропорт. Крім того, згідно з перспективним планом Тернопільської області, об’їзна дорога Тернополя проходить по території Великобірківської громади – і села Смиківці, і селища Великі Бірки.
Генеральні плани – як новий старт для розвитку
Нині уже готовий генеральний план селища Великі Бірки, залишається погодити і зробити експертну оцінку генплану Смиківців, на завершальному етапі роботи з розроблення генеральних планів сіл Малий Ходачків і Костянтинівка. Як запевнив голова Великобірківської громади Любомир Ковч, вже у травні розпочнуться роботи зі зміни меж сіл Смиківці, Малий Ходачків і Костянтинівка, буде проведено нову нормативно-грошову оцінку земель згаданих населених пунктів, і, відповідно, збільшаться надходження до бюджету громади. У свою чергу Держгеокадастр має передати земельні ділянки сільськогосподарського призначення, які знаходяться за межами населених пунктів, у власність громади.
У громаді з’явилися донори бюджету
– Пане Любомире, які ж промислові підприємства вже тепер суттєво наповнюють бюджет громади?
Ми стараємося залучити все більше й більше інвесторів, готові йти їм назустріч, в межах чинного законодавства продавати їм земельні ділянки з аукціону, тобто все робити, щоб вони приходили і реєструвалися в нашій громаді. Від її керівництва – обіцяємо повний супровід бізнесу, зелене світло і жодних перешкод. А будуть нові робочі місця і надходження до бюджету – будуть і відремонтовані дороги, і освітлені вулиці, буде виконано чимало інших важливих робіт.
Що не так із районною лікарнею
– У Великих Бірках юридично зареєстрована Тернопільська центральна районна лікарня. Для громади стало несподіванкою, що вона буде засновником такого закладу і весь тягар медичного обслуговування ляже на неї?
– Так, районна лікарня зареєстрована в нашій громаді. Та ще донедавна ми не знали, що станемо засновниками такого великого медичного закладу. Це дає у бюджет громаді чималі надходження від ПДФО – 450-470 тисяч гривень щомісяця. Але сталося так, що ПДФО заклали у бюджет розвитку громади, а видатки на оплату енергоносіїв лікарні не були передбачені. І тепер міркуємо, як дотягнути до липня, щоб профінансувати ці витрати, бо вони оплачуються з бюджету громади, а це суми – понад 4 млн. грн. у рік.
– В яких напрямках мала б розвиватися ця лікарня?
– Ми хотіли б розвивати цей медичний заклад не тільки в стінах лікарні, що знаходиться в місті Тернополі, але й в селищі Великі Бірки. Тут збереглися великі приміщення, старий корпус нині взагалі закритий. Маємо на меті відкрити хірургічне відділення, яке обслуговувало би мешканців і нашої громади, і Великогаївської, що знаходиться поблизу. А в час пандемії коронавірусу в лікарні у Великих Бірках можливо облаштувати окреме велике інфекційне відділення, підвести до ліжок кисень (хоч він уже частково підведений).
– Знову ж змінилося керівництво у районній лікарні…
– Цими днями за зверненням 19 депутатів було скликано позачергову сесію Великобірківської селищної ради, на якій більшість обранців проголосували за призначення виконувачем обов’язків головного лікаря Володимира Лісовського. Не виключено, що на їх думку вплинула позиція медичних працівників та їхніх родичів, які проживають у населених пунктах громади.
Керівництву громади не байдужа доля цієї установи, бо люди з колишнього Тернопільського району повинні мати де лікуватися. Жодна з шести громад нікому не дозволить розшматувати цю лікарню, бо Тернополю вона не потрібна. В іншому разі міська влада не закривала б свої лікарні, уже діючі.
Роман Якель
На фото: Голова Великобірківської громади Любомир Ковч