ТОВ «Агрокомпанія «Дружба», що в с. Різдвяни Микулинецької громади Тернопільської області, обробляє 10 000 га землі. Свої паї їй довірили майже 4 000 жителів з 15 сіл Микулинецької, Золотниківської, Бучацької та Підгаєцької громад. Компанія займається вирощуванням зернових та олійних культур, має власну переробку, а також розвиває тваринництво – утримує поголів’я ВРХ голштинської породи.
– У нас холдингова компанія, що має два напрямки діяльності – будівництво та галузь будівельних матеріалів і сільське господарство та переробка, що представлена млином, макаронною фабрикою, хлібопекарнею, – розповідає генеральний директор ТОВ «ТЕРКОМ» та ТОВ «Агрокомпанія «Дружба» Леонід Цвик. – Наразі ми добудовуємо пекарню, бо рік тому в нас виникла ідея забезпечити ті села, в яких ми орендуємо паї, хлібобулочними виробами, бо під час війни деякі маленькі компанії згорнули свою діяльність, почались перебої з постачанням хліба, тож ми вирішили закрити ці прогалини. В результаті почали проводити цю роботу і вже рік досить непогано розвиваємо хлібопекарську справу. Ставимо невеличкі магазинчики для продажу власної продукції. В Золотниках плануємо зробити міні-кафе, де можна буде випити кави і скуштувати свіжу випічку.
Велику увагу ТОВ «Агрокомпанія «Дружба» приділяє соціальним питанням, допомагаючи дитсадкам, школам, людям, які потребують лікування, дбаючи про створення нових робочих місць для місцевих жителів та розвиток сіл. Зокрема у 2023 році спільно з громадою зробили 2 км асфальтованого покриття до с. Різдвяни, також провели кілометр дороги в село. Починаючи з 2022 року, передали чимало автомобілів для потреб ЗСУ. Регулярно допомагають захисникам відповідно до їхніх запитів.
– Ми щороку на кількасот гектарів збільшуємо наш земельний банк, – додає Леонід Цвик. – Серйозно підтягнули агрономічну службу, робимо ставку на молодих. Невдовзі хочемо розпочати будівництво ще однієї тваринницької ферми на 640 голів. Наразі утримуємо в Заздрості ВРХ голштинської породи. У молочному виробництві задіяні 50 працівників. Здаємо по 11 т молока на «Молокію». У планах – довести цей показник до 25 т.
Декілька років тому в с. Різдвяни агрокомпанія збудувала елеватор. Силоса та сушку придбали від українського виробника – заводу «ЛУБНИМАШ» (детальніше про це підприємство шановні читачі можуть дізнатися на шпальтах журналу «АГРОТУР» та на сайті Захід Прес). Співпрацею задоволені, зважаючи на оптимальне поєднання ціни та якості.
– Що стосується безпосередньо будівництва елеватора, то як і кожна аграрна компанія ми починали з того, що взяли землю в оренду, переобладнали ті складські приміщення, які були в самому господарстві, – каже Леонід Цвик. – Зважаючи на те, що урожай потрібно не лише зібрати, а й довести до відповідної кондиції, щоби була якісна продукція, ми дійшли до висновку, що нам потрібен елеватор для збереження зерна, його очистки й підготовки.
За словами пана Леоніда, вибір виробників був досить великий. Перемовини щодо будівництва елеватора вели як з українськими, так і з іноземними компаніями. При виборі головну увагу звертали на вартість і якість.
– Вітчизняні виробники пропонували кращу вартість, але ми зважали також на те, хто наближається до потрібної якості зарубіжних компаній, котрі представлені на ринку багатьма роками роботи, – наголошує генеральний директор ТОВ «Агрокомпанія «Дружба». – Деякі мають понад 50 років досвіду і більше, в той час як вітчизняні компанії відносно молоді.
Свій остаточний вибір зробили на виставці,зупинившись на заводі «ЛУБНИМАШ». Відтак поїхали на виробництво, подивилися, як здійснюється виготовлення цих конструкцій та інші технологічні особливості. Переконавшись у правильності свого вибору, за 23 місяці збудували елеватор у с. Різдвяни.
– Він ще досі в процесі будівництва, бо наразі є чотири силоса із шести запланованих, – каже пан Леонід. – Загальна місткість кожного 6 000 т. Хоча спочатку думали робити силоса потужністю 5 000 т кожен, але потім у процесі будівництва вирішили, що основа і фундамент дозволяють наростити їх по висоті й таким чином у нас вийшло 6 000 т. У компанії «ЛУБНИМАШ» ми придбали 4 силоса, сушку, транспортне обладнання, галереї. Сушку запустили у 2021 році. Роботою елеватора і сушки задоволені, тому рекомендуємо цього виробника іншим аграріям.
Леся ЗАМОРСЬКА