Неподалік Бережан, на берегах річки Нараївки, поблизу автошляху М12 (E50) розташоване село Куряни. Із 5 січня 2020 року воно увійшло в складНараївської сільської громади Тернопільського району.
Наймолодший староста в громаді
В. о. старости Курянівського старостинського округу тут працює 32-річний Володимир Вишнівецький. До речі, він наймолодший староста в громаді.
За спеціальністю пан Володимир – вчитель історії, проте за фахом взагалі не працював. Із 2013 року влаштувався на роботу в Бережанську районну державну адміністрацію – на посаду начальника відділу сім’ї, молоді та спорту. Розвивати ці напрямки доводилося без жодних коштів, тому налагодив співпрацю з місцевими підприємцями і завдяки їх підтримці йому вдалося багато чого зробити. Зарекомендувавши себе відповідальним керівником, у 2015 році вирішив подати свою кандидатуру на посаду голови Курянівської сільської ради і виграв вибори. Чотири роки очолював рідне село, а з 2019 р., коли утворилася Нараївська ОТГ, став в. о. старости. У 2020 р. Володимира Вишнівецького обрали першим заступником Нараївського сільського голови Євгена Здебського і паралельно в. о. старости.
У найближчих планах в. о. старости – зробити майданчик зі штучним покриттям на стадіоні біля школи.
Відкриють нову амбулаторію
У червні 2009 року в Курянах відкрили дитсадок «Барвінок». Його відвідує 15 дошкільнят. Першого червня 2021 р. представили нову завідуючу цим закладом Марію Хомишин, яка пройшла за конкурсом на цю посаду.
На території Курянівського старостинського округу є бібліотека і клуб. На 30-річчя Незалежності України планується провести День села, яке традиційно відзначають 24 серпня. Починають із проведення спортивних змагань – футбол, волейбол, перетягування линви, підняття гирі, армреслінг, тоді відкриття свята, нагородження переможців спортивних змагань, урочистий концерт, танці.
Вітрова електростанція та кар’єр
Поза межами села Павлів є вітрова електростанція на ділянці 25 га. У 2015 році цю землю взяло в оренду ТОВ «Біоенергопродукт», щоб облаштувати сонячні панелі та вітрові турбіни. Там є дві черги – дві вітрові турбіни встановили два роки тому, друга черга – ще шість турбін встановлять найближчим часом.
– Це досить пристойні доходи в бюджет нашої громади, – наголошує в. о. старости. – Додатковий плюс в тому, що там працюють наші люди. Ще одним бюджетонаповнювачем є піщаний кар’єр, який із 2015 року запрацював набагато потужніше. Це підприємство орендує дві ділянки, сплачуючи податки в місцевий бюджет. Вітрова електростанція в рік поповнює бюджет громади на майже 300 тисяч, а кар’єр – майже на 500 тисяч гривень. Головне завдання, яке стоїть перед нами – за 5 років затягнути бізнес в громаду, щоб нас не поглинули сильніші ОТГ.
Нещодавно в с. Куряни зайшов новий інвестор – Ксенія Лебонтова, яка виграла право на оренду земельної ділянки площею 37 га для вирощування сільськогосподарських культур. А це додаткові 640 тис. грн. надходжень до бюджету.
– На території округу є великі поклади піску, – каже Володимир Вишнівецький. – На цій ділянці теж, тому, ймовірно, що в майбутньому там буде кар’єр. Фірма вже взялася допомагати нам із ремонтом дороги та моста.
Контрольоване сміттєзвалище
Однією з найболючіших проблем за останні 30 років було вивезення твердих побутових відходів із м. Бережани на сміттєзвалище поблизу с. Павлів. Після попередження щодо пошуку нового полігону для сміття та рішення сесії Нараївської сільської ради, сміттєвозам із Бережан перекрили в’їзд на звалище. В результаті між громадами уклали договір про співпрацю. Відтоді Бережани платять у бюджет Нараївської громади 150 тисяч гривень у рік на розвиток і виплачують людям із Павлова матеріальну допомогу –, а це майже 500 тисяч гривень.
– На сміттєзвалищі у нас весь процес контрольований, – каже пан Вишнівецький. – Там працюють два охоронці, шлагбаум відкривається о 8 годині ранку і закривається о 17.00. Компанія «Екоінвест» щотижня безкоштовно забирає сміття з нашого старостинського округу. Ця фірма зареєстрована в Курянах, тому щороку сплачує приблизно 200 тисяч гривень до бюджету. Якщо виникає пожежа на сміттєзвалищі, то з Бережан прибуває спеціалізована техніка, а кар’єр надає пісок для гасіння.
Майже 250 тисяч гривень в рік сплачує пилорама місцевого підприємця Василя Семегена. За рахунок значних доходів – близько 2 млн. грн. в рік – Куряни починають наздоганяти Нараїв.
Леся Заморська