Торік село Колодне, а також довколишні села Болязуби, Глинчуки, Шимківці та Решнівка, що раніше належали до Колодненської ОТГ, влилися до Збаразької територіальної громади.
Перша згадка про Колодне датується 1465 роком. Тоді, згідно з актом перерозподілу земель між предками князів Збаразьких – Семеном, Солтаном і Василем, – до князя Семена відійшло місто Колодень. То був великий населений пункт зі ставками, греблями, млинами і храмами. У 1589 році поселення спалили татари, внаслідок чого Колодень перестав бути містом.
Можливості для туризму
Про славу княжого городища нині в селі нагадують залишки оборонних валів та ровів. Збереглися підземелля, які ще належить дослідити, розчистити і включити у туристичний маршрут. А на пагорбі знаходяться дерев’яна Свято-Михайлівська церква (18 ст.) та дзвіниця (1575 року) – пам’ятка архітектури національного значення. Ці архітектурні перлини відкривають можливості для розвитку туризму в селі. Хоча релігійний туризм у Колодно існує вже тривалий час. Щороку делегація з Польщі приїжджає сюди, бере участь у впорядкуванні давнього кладовища, де поховані особи польської національності, і проводить богослужіння на могилі графа Грохольського, який пустив глибоке коріння в селі, збудував тут палац і костел (на жаль, ці пам’ятки втрачені) та зробив чимало інших добрих справ. Нині на місці палацу графа Грохольського височить Свято-Михайлівська церква, збудована у 2013 році за меценатські кошти.
Cільськогосподарська економіка
Економічне обличчя Колодного – переважно аграрне. Землі запасу колишньої Колодненської сільської ради і земельні паї мешканців орендують 12 підприємств, між якими точиться конкуренція, і в результаті зростає орендна плата.
Ознаки життя в Колодному подає і промисловість. Наприклад, підприємець Олег Мойсеєв нині виготовляє європластикові вікна та двері. Підприємець Олександр Філюк має у власності млин, який переробляє зерно на крупи. Млин ще одного підприємця – Василя Сидора – продукує борошно. У даний час 30 гектарів землі в Колодному покрито водоймами. Добре, що ставки зарибнені, їх використовують місцеві підприємці або зі Збаража, і тутешні мешканці мають пільги для користування цими водоймами – під час купання, риболовлі тощо. А неподалік Колодного, у селі Болязуби, товариство «Чарівщина» розробляє кар’єр піску.
Славна школа, а де ж клуб?
Колодненська школа І-ІІІ ступенів – одна з найстаріших шкіл Збаражчини. Нині тут навчається 165 учнів. Як розповів її директор Віктор Пахман, це перша сільська школа у колишньому Збаразькому районі, яка вже у 2007 році була включена в програму енергозберігаючих технологій. Тоді за кошти меценатів замінили усі дерев’яні вікна на металопластикові і обладнали комп’ютерний клас. А згодом повністю оновили кабінет інформатики, де встановлені комп’ютери нового покоління з великими функціональними можливостями. Два роки тому, коли вже діяла Колодненська громада, капітально відремонтували систему газового опалення в школі, створили практично новий кабінет хімії.
У період діяльності окремої громади у Колодному також капітально відремонтували будівлю амбулаторії сімейної медицини. Нині там працює добрий фахівець Людмила Кобзар, яка забезпечена спеціальним автомобілем, їздить на виклики і за потреби відвозить хворих у Збаразькому лікарню. А на першому поверсі амбулаторії діє дитячий садок, де нині перебуває 26 дітей.
Зате селу вкрай необхідний новий клуб, адже попередній, старий, перебував в аварійному стані, і тому культурні заходи тепер перенесені до зали засідань колишньої сільської ради. Потребує також ремонту стадіон, який належить обгородити, додати до нього спортивні майданчики з тренажерами. Для цього Колодненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів бере участь у проєкті «Супермен», який курує компанія «Зернопродукт МХП», і сподівається виграти грант.
За кошти меценатів села відремонтували автодорогу до Колодного. А ось ремонт більшого відрізку автодороги – Колодне-Болязуби протяжністю 4 км ще тільки планується у цьому році включити у програму «Велике будівництво». Староста сподівається, що згадану дорогу відремонтують. А в самому Колодному виконають чимало якісних робіт, адже керівництво Збаразької міської територіальної громади в особі голови Романа Полікровського, його заступників – це професійна команда, яка розуміє важливість розвитку усіх населених пунктів, що увійшли в громаду. А місцеві мешканці за якістю послуг відчують, що Колодне таки колись було містом…
Роман Якель