Комунальне некомерційне підприємство «Тернопільська центральна районна лікарня» Великобірківської селищної ради є багатопрофільним закладом, що надає клініко-діагностичну, лікувально-профілактичну та невідкладну кваліфіковану медичну допомогу населенню Тернопільського району, а також всім бажаючим, незалежно від місця проживання.
З вересня 2024 року новим керівником (головним лікарем) призначений Іван Миколаїшин, який півтора року був виконувачем обов’язків головного лікаря.
Головний лікар володіє глибокими знаннями в медицині, розуміє сучасні методики лікування та постійно впроваджує інновації, щоби заклад працював на найвищому рівні. Крім того, це людина, яка дбає про створення комфортних умов для пацієнтів і забезпечення належної роботи всіх служб. Його щоденна праця – це баланс між організацією медичних процесів, управлінням персоналом та забезпеченням ефективного лікування пацієнтів.
Наразі ТЦРЛ має законтрактованих із НСЗУ 18 пакетів по наданні медичної допомоги. У порівнянні з минулим роком додали пакет «Цистоскопію» – урологічний напрямок та пакет «Гістероскопію» – гінекологічний напрямок.
– Національна служба здоров’я України ставить пріоритети в стаціонарних напрямках лікування і в реабілітації, – розповідає головний лікар ТЦРЛ Іван Миколаїшин. – В нашому закладі ми маємо реабілітацію трьох напрямків. Це пакет реабілітації дітей від 0 до 3 років, амбулаторна реабілітація і стаціонарна на 20 ліжко-місць.
На початку 2024 року в ТЦРЛ розширили гінекологічну операційну службу. В лікувальному закладі функціонує жіноча консультація, при потребі операційного лікування пацієнти скеровуються у стаціонар, де працює акушер – гінеколог Якимчук Валентина Дмитрівна, проводиться до 100 операцій на рік. Відповідно розширився спектр надання допомоги гінекологічним хворим.
– Крім того, в нас додався урологічний напрямок, бо ми закупили біполярний резектоскоп, біполяр і лігашуррезектоскоп, який дозволяє проводити лапароскопічні втручання на черевній порожнині та на сечовій системі, – додає головний лікар. – В нас є літотриптор, що дозволяє більше долучити пацієнтів з патологією сечостатевої системи, урологічних пацієнтів можемо брати на лікування. Також хірургічна служба здійснює операції на жовчовивідних шляхах, кишківнику та черевній порожнині. Проктологія в нас є окремим сегментом, адже маємо відомого спеціаліста Гриценка Йосипа Мирославовича, що оперує парапроктити, геморої, абсцеси тощо. Не відстає і травматологія – проводимо заміну ключових суглобів – до 20 операцій на рік. Словом, оперативна хірургія працює.
Під час війни призупинили надання допомоги в лікарні у Великих Бірках і переїхали в Тернопіль. Планують відкриття відділення на 20 ліжко-місць терапевтично-неврологічного профілю, оскільки багато людей потребують госпіталізації.
Паліативна служба — це важлива складова системи охорони здоров’я, яка забезпечує підтримку та догляд для пацієнтів з важкими, невиліковними захворюваннями. Метою паліативної допомоги є полегшення болю, покращення якості життя та забезпечення фізичного, емоційного та духовного комфорту пацієнтів і їхніх родин.
У ТЦРЛ є амбулаторна паліативна допомога з виїздом до пацієнтів по Тернопільському району для знеболення, обробки ран та пролежнів тощо. Крім того, є можливість стаціонарно прийняти 8 пацієнтів.
Паліативна служба не обмежується лише медичною допомогою. Вона включає роботу мультидисциплінарної команди: лікарів, медсестер, психологів, соціальних працівників та духовних наставників. Основні завдання цієї служби – полегшити фізичні симптоми, такі як біль, нудота чи задишка, а також надати психологічну підтримку та допомогти родині впоратися з емоційними викликами, пов’язаними з важкою хворобою близької людини.
– Ми розвиваємо цей напрямок, в лікарні діють дві мультидисциплінарні команди – в одній 6 вузьких спеціалістів, в іншій – 4, – каже головний лікар. – До хворих можуть виїжджати лікар-онколог, лікар-невролог, лікар-хірург, лікар ортопед-травматолог, лікар-ендокринолог, лікар-пульмунолог. Паліативна служба працює для того, щоби кожен пацієнт відчував себе гідно, незалежно від діагнозу чи стадії хвороби, а його потреби були почуті та задоволені.
Також у лікарні працює відділення інтенсивної терапії на 6 ліжок. В середньому в медзакладі щодня лікується від 80 до 120 хворих.
– Проводимо стаціонарне лікування для військових та їх реабілітацію від 14 днів і більше, – наголошує Іван Миколаїшин. – В нас є 6 спеціалістів лікарів ФРМ – ерготерапевтів.
Розвивається й поліклінічна служба завдяки тому, що багато тернополян та ВПО обирають саме поліклініку ТЦРЛ. Не відстає й служба профілактичних оглядів із дозволами на носіння зброї, на водіння.
– У профілактичних оглядах залучені всі сусідні громади – Байківецька, Підгороднянська, Великобірківська, Великогаївська, Великоберезовицьк та Білецька – каже керівник лікарні. Вихователі й вчителі навчальних закладів проходять у нас профілактичні огляди безоплатно. Також проходять медичні профілактичні огляди працівники інших галузей з метою покращення стану здоров’я та профілактики професійних захворювань.
Згідно програм медичних гарантій у ТЦРЛ стараються надати безкоштовну, якісну і швидку медичну допомогу. Пацієнти проінформовані, які послуги надаються безплатно. Також є затверджена категорія платних послуг, які надають, якщо пацієнт не має скерування від сімейного лікаря.
– Наша лабораторія пройшла сертифікацію, – додає головний лікар. – Лаборанти клініко-діагностичної лабораторії роблять широкий спектр обстежень, тому запрошуємо бажаючих на якісне сертифіковане дослідження.
Джерелом надходжень для лікарні є кошти згідно програм медичних гарантій від НСЗУ, власні кошти, які заробляє установа, надаючи платні послуги, благодійна допомога й допомога від громад. Зокрема Великобірківська ОТГ виділила на ТЦРЛ до 5 млн. грн. Інші громади теж заклали в свої бюджети програмне фінансування лікарні.
Зі слів Івана Миколаїшина, останнім часом спостерігається тривожне збільшення кількості укусів тварин, що підвищує ризик поширення такого небезпечного захворювання, як сказ. Укуси, подряпини або навіть облизування шкіри, пошкодженої твариною, можуть стати причиною зараження, якщо тварина була інфікована вірусом сказу. Особливо небезпечні укуси безпритульних або диких тварин, які можуть бути носіями вірусу. У таких випадках дуже важливо вчасно звернутися за медичною допомогою та пройти вакцинацію. Вакцинація проти сказу залишається єдиним надійним методом захисту після укусу, і чим раніше вона розпочата, тим вищі шанси уникнути розвитку захворювання.
– Громади досить активно включилися у зв’язку з даною ситуацією до фінансування щодо придбання вакцини проти сказу, – зазначає керівник лікарні. – Якщо раніше фіксувалося до 5 випадків, то зараз до 50 по Тернопільському району, тож ми приймаємо усіх пацієнтів, які до нас звертаються. Є певна схема вакцинації від сказу, тобто одна людина має отримати 5 доз.
Благодійна допомога – медичні костюми, витратні матеріали надала київська благодійна організація «Разом до перемоги», двічі на рік надає потрібні матеріали благодійна організація зі Львова, включається й Тернопільський національний медичний університет ім. І. Я. Горбачевського, надаючи медичні препарати.
У 2024 році в лікарні змінили аналізатор «ERBA» в лабораторії, придбали стерилізуюче обладнання, ШВЛ-апарат експертного класу, дефібрилятори, шприцові інфузомати, помпи, 10 протипролежневих матраців, два монітори пацієнта. Щоб уникнути енергонезалежності, відремонтували додатковий твердопаливний котел, поміняли застарілу фільтрацію води.
– Ми працюємо над покращенням матеріально-технічної бази, – наголошує головний лікар. – Зокрема в хірургію додали лапароскопічну стійку, в урологію – біполяр, що дозволяє нам швидше робити операції і з меншими крововтратами. Чекаємо на новий рентгенапарат, який обіцяє надати Міністерство охорони здоров’я, бо нашому апарату вже 20 років і він часто виходить із ладу. У нашому лікувальному закладі ми використовуємо один з кращих мамографів у місті, що забезпечує високу точність діагностики та комфорт для пацієнтів. Завдяки передовим технологіям ми можемо виявляти навіть найменші зміни в тканинах молочної залози. Тож усі жінки після 40 років можуть у нас один раз в рік безкоштовно зробити мамографію за скеруванням від сімейного лікаря. Це дозволяє попередити онкологію молочних залоз ще на етапі формування. Тож ми щороку рятуємо від онкології до 10-15 жінок.
В лікарні є власна кухня. Пацієнти повністю забезпечені триразовим харчуванням. Для військових меню більш розширене. Підключаються меценати, благодійна організація від ООН, яка від Нового року дає ряд продуктів – муку, олію, макарони, перловку, гречку, горох. Сезонні продукти тут готові приймати від добродійників.
Постійно проводиться аналіз роботи і виправлення помилок. Для всіх лікарів щомісяця приходить розшифрування їхньої роботи, що до кількості наданих послуг. Це відкрита інформація для всіх працівників, де кожен може побачити себе і колег, щоби зрозуміти наскільки він є ефективний чи неефективний в роботі.
– Мій принцип керування полягає в аналізі роботи, плануванні витрат і прибутків, – констатує Іван Миколаїшин. – Ми працюємо над тим, щоб у нас було більше пацієнтів.
Убезпечте себе та своїх рідних від хвороб. Живіть довго і щасливо! Колектив медпрацівників ТЦРЛ готовий вам в цьому постійно допомагати.
м. Тернопіль, вул. Кн. Острозького, 9
www.trtmo.te.ua
e-mail:trtmo@ukr.net
телефон реєстратури (0352) 25-19-37.
Леся ЗАМОРСЬКА