Панельна дискусія «Міста-побратими Тернопільщини під час війни: досвід взаємодії» під час міжнародної онлайн-конференції у Тернополі об’єднала міських голів Тернопільщини та представників міст-партнерів зі Швеції, Польщі, Литви, Німеччини та Франції, – інформує Тернопільська ОВА. Представники громад Тернопільщини та їхніх поріднених міст поділилися успішними прикладами підтримки та партнерства, які стали основою стійкості громад у воєнний час.
Збаразький міський голова Роман Полікровський поділився досвідом тісної взаємодії з польськими містами Глубчиці та Гміна Тересін. Завдяки цим партнерствам у перші місяці війни Збараж отримував медикаменти, техніку для соціальних служб. Також в межах спільних ініціатив реалізовуються соціальні проєкти, зокрема один із найважливіших – будівництво житла для сімей з прийомними дітьми. Очільник громади наголосив, що без підтримки міжнародних партнерів подолати перші виклики війни було б надзвичайно складно.
Лановецький міський голова Роман Казновецький відзначив, що громада Ланівців уже реалізувала 10 міжнародних проєктів спільно з міжнародними партнерами. Йдеться про енергетичну модернізацію лікарні через встановлення сонячних панелей, передачу генераторів, постачання 14 одиниць медичного транспорту, а також проведення освітніх обмінів. Одним з найактивніших партнерів є німецьке місто Лінген, яке не просто підтримує, а активно допомагає у розбудові стійкої інфраструктури Лановецької громади.
Начальник відділу закордонної співпраці та промоції Чортківської міської ради Марта Глубіш розповіла про співпрацю з французьким містом Безьє, шведською Карлскруною, а також українсько-канадською асоціацією. З початку повномасштабного вторгнення Чортків уклав низку нових угод і вже продемонстрував реальні результати. Місто отримало 70 тонн гуманітарної допомоги, сім автомобілів, включаючи автобус, генератори та медичне обладнання. Понад 100 дітей військовослужбовців були прийняті на оздоровлення до міст-партнерів, реалізуються програми обміну між освітніми закладами та комунальними підприємствами. У цьому році діти з Чорткова знову вирушать до п’яти європейських країн на оздоровлення.
Заступник Тернопільського міського голови Ігор Крисоватий наголосив на важливості міжнародної взаємодії, особливо в умовах війни. Такі міста як Таураге (Литва), Роннебі (Швеція) та Плонськ (Польща) з перших днів повномасштабного вторгнення рф почали підтримувати тернополян гуманітарною допомогою, фінансовими ресурсами, а також організовували відпочинок для дітей військовослужбовців. За словами Ігоря Крисоватого, Таураге активно долучалося до проєктів підтримки ще до повномасштабного вторгнення, але з 2022 року їхня підтримка стала ще інтенсивнішою – допомога надходила у вигляді медикаментів, фінансових ресурсів, а також відпочинкових програм для дітей Героїв. Місто Роннебі у 2023 році підписало нову угоду про співпрацю, в межах якої планується реалізація проєкту з оздоровлення дітей українських захисників цього літа у Швеції. Партнерство з польським містом Плонськ триває ще з 2017 року і передбачає обміни ветеранськими та дитячими спортивними командами, участь у турнірах.
Підсумовуючи першу панель конференції, начальник Тернопільської обласної військової адміністрації В'ячеслав Негода наголосив, що міжнародне партнерство стало одним із ключових елементів стійкості українських громад під час війни. Спільні проєкти, взаємні візити, гуманітарна та технічна допомога – це не лише підтримка, а й потужна основа для сталого розвитку та відбудови громад у майбутньому.
- Сьогодні ми об'єднані спільною метою – захищати демократію, розвивати громади, підтримувати обороноздатність України та виборювати мир для майбутніх поколінь, – підкреслив В’ячеслав Негода.