Ще на початку минулого століття УГКЦ була рушійною силою прогресу у тодішній державі та переживала свій розквіт. Церква займалася духовною опікою своїй вірних, а також активно допомагала у налагодженні матеріального добробуту українців. Дуже часто священники ставали засновниками та керівниками кооперативів, відкривалися католицькі банки та розроблялися різні соціальні проєкти. Усе це сприяло тому, що УГКЦ стала вагомою соціально-суспільною силою. Але з приходом тоталітарного режиму на Західну Україну церква пережила тяжкі часи переслідувань та підпілля.
Впроваджують ідеї Шептицького
З настанням незалежності в Україні УГКЦ вдалось відбудувати свої структури і на зараз вона належить до найвагоміших суспільних сил.
– Наша церква активно впроваджує в життя ідеї духовного лідера, митрополита Андрея Шептицького, який наголошував на тому, що духовний розвиток народу можливий лише за умови його економічного та соціального добробуту, – каже ректор Марійського духовного центру о. м. Володимир Фірман. – Митрополит Андрей став натхенником для розвитку соціального підприємництва в Марійському духовному центрі «Зарваниця». Саме тут з благословення архієпископа і митрополита Тернопільсько-Зборівського Василія Семенюка почали діяти кілька проєктів, головна мета яких – допомагати у вирішенні гострих соціальних проблем, створити максимальну кількість робочих місць, показати, що село також може розвиватись і бути прогресивним.
Зокрема на території села із 2006 року діє сільськогосподарське підприємство «Зарваниця АГРО», що обробляє 1150 га землі у селах Зарваниця, Вишнівчик та Гвардійськ. Підприємство має свою пасіку, виготовляє олію. Окрім цього «Зарваниця АГРО» займається молочно-м’ясним скотарством та свинарством. Утримують 200 голів великої рогатої худоби та 350 свиней.
У с. Соколів підприємство відновило і обладнало невелику гідроелектростанцію, яка постачає електроенергію в загальну мережу. У 2018 році фермерського господарства стало ініціатором відкриття сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «Андрей». Свою роботу це об’єднання розпочало на території с. Вишнівчик. Кооперація є ефективним механізмом забезпечення конкурентоспроможності малих та середніх сільських господарств. Завдяки цьому об’єднанню селяни реалізовують свою продукцію за достойну оплату.
Дуже дружній колектив
Саме у Вишнівчику розташований офіс підприємства й зерносушарка. Одним із перших про свою розповів роботу заступник головного бухгалтера Віталій Пінязь, який працює тут із 2011 року після закінчення ТНЕУ.
– У мене батько був бухгалтером, мабуть, тому і я обрав для себе таку спеціальність, – каже він. – Рідний брат і двоюрідні сестри теж бухгалтери. Мені працюється легко, адже тут досить гарна атмосфера.
Заступник голови «Зарваниця АГРО» Юрій Зозуляк працює у фермерському господарстві вже 15 років. Чоловік родом із Заліщиків, тож на вихідні їздить додому, а в будні – на роботі, мешкає в гуртожитку. Каже, що із задоволенням працює в полі.
– У нас дуже дружній колектив, – наголошує пан Юрій. – Ми разом працюємо і відпочиваємо. Закінчення жнив відзначаємо обжинками. Їздили усім колективом відпочивати у Буковель. 25 липня у Вишнівчику святкували День села. Наше господарство було одним зі спонсорів, адже пріоритетним напрямком нашої діяльності є допомога місцевій громаді.
Вирішують соціальні проблеми
Головний агроном Володимир Вітів розповів, що працює тут із часу заснування сільгосппідприємства.
– Ми вирощуємо ріпак, пшеницю, ячмінь, сою, кукурудзу, буряки, гречку, соняшник і багато інших культур, – каже він. – Наше господарство створилось з ініціативи Церкви, для добра людей. Тут із 2015 року на посаді тракториста працює мій рідний брат Богдан. У нас так заведено, що ніхто не сидить у кабінеті, а всі при потребі сідають на техніку і працюють, особливо в часі жнив.
Технічний парк підприємства складається із чотирьох тракторів, комбайна, навантажувачів, вантажівок.
Цьогоріч вже змолотили 20 га ранньої пшениці, ще залишилось 330, зібрали й 100 га ріпаку. Невдовзі молотитимуть 120 га ячменю, 100 га сої, 20 га гречки та 100 га соняшнику.
Комбайнер Володимир Дячук прийшов працювати у «Зарваниця АГРО» 18-річним юнаком 15 років тому. Дуже любить техніку, тому сів за кермо сучасного комбайна без спеціальної підготовки. Роботою задоволений. Каже, що жодного разу не пошкодував про свій вибір. Разом із дружиною і трьома дітками мешкає у Вишнівчику.
До речі, кошти, отримані від діяльності підприємства, спрямовуються на розбудову Марійського духовного центру, утримання Тернопільської вищої духовної семінарії, Тернопільського обласного ліцею «Знамення», Вишнівчицької школи та дитячого садочку, проведення літніх дитячих таборів «Веселі канікули з Богом». Також фінанси задіюються для вирішення соціальних проблем Зарваниці та навколишніх сіл.
(Про діяльність інших соціальних проєктів ФГ «Зарваниця Агро» читайте у наступних номерах)
Леся ЗАМОРСЬКА