Головний лісничий державного підприємства «Тернопільське лісове господарство» Тарас Ігорович Криса розповів про лісовідновлювальну роботу, підгодівлю тварин і пояснив чому громадяни не можуть збирати у лісі мертві стовбури дерев.
Тарасе Ігоровичу, як давно Ви працюєте у Тернопільському лісгоспі? Розкажіть детальніше про його діяльність.
На посаді головного лісничого я працюю з 2010 року із невеличкою перервою. Обрав для себе таку професію, бо народився і виріс біля лісу. До того ж мій батько і прадід – лісівники. Тож я продовжив їхню справу.
Площа Тернопільського лісгоспу становить 26 313 га. Тут працює 160 осіб. Всього у підприємстві є 8 підпорядкованих підрозділів – лісництв. Вони мають свої розсадники. Основний базується у Мшанецькому лісництві. Його площа складає 10 га. В інших лісництвах розсадники менші, площею 0,5-1 га. В них вирощують посадковий матеріал для власних потреб. Загалом на наших розсадниках вирощується 900 000 сіянців і саджанців для відновлення лісу і створення нового. У нас діє програма збільшення лісистості, тому щороку ми створюємо нові насадження. Минулого року насадили 36 га нових лісів, цього року 10 га у зв’язку з тим, що нема деградованих земель навколо Тернополя.
Сіянці яких дерев вирощуєте?
На розсадниках в основному дуб звичайний (600 000). Загалом вирощуємо 24 лісових породи – це липа, клен, сосна звичайна, ялина, модрина тощо. Також у господарстві є декоративні розсадники. Базовий знаходиться у Тернопільському лісництві с. Петриків. Його площа становить майже 2 га. Там налічується 35 видів декоративних порід, які використовують для озеленення міст, селищ, сіл. Є великий попит від ОТГ та приватних осіб.
Знаю, що маєте чимале мисливське господарство.
ДП «Тернопільське лісове господарство» має 35 000 га мисливських угідь. З них 22 000 лісових і 12 100 га польових. Тут водяться олені, кабани, козулі, борсуки, зайці та інші тварини. Мисливські угіддя діляться на єгерські обходи, в яких встановлені підгодівельні майданчики, зважаючи на те, що взимку, коли є сніг, тваринам важко знайти собі їжу. Оскільки в лісі місцями ще лежить сніг, то зараз триває інтенсивна підгодівля звірів. Корми були заготовлені заздалегідь. Це і зерно, і кукурудза, і коренеплоди, і сіно. Їх вирощуємо на власних полях у лісі. Також заготовляємо так звані «лісові віники» з листяних порід дерев.
Наразі актуальним залишається питання заготівлі дров. Чи можна людям самотужки зрізати мертві сухостійні дерева?
За останній місяць було 5 звернень від громадян, які хочуть заготовити дрова для власних потреб. Але робити цього не можна, згідно 66 статі Лісового кодексу України, бо на будь-яку заготівлю деревини потрібен дозвільний документ – лісорубний квиток. Люди можуть лише заготовляти лісову продукцію – ягоди, гриби, хмиз, хвою, кору. Щодо сухостійних чи повалених дерев, то самотужки заготовляти їх не можна, бо це пряме порушення законодавства. Несанкціонована рубка сухостою кваліфікується за статтею 65 кодексу про адмінправопорушення «Незаконна порубка, пошкодження та знищення лісових культур і молодняка».
Якщо людина має потребу в дровах, то слід звернутися в управління лісового господарства чи в найближче лісництво і написати заяву на купівлю дров. Відповідно підприємство видає наряд на відпуск деревини. Роботи виконує лісова бригада. Відтак замовник може забрати дрова самотужки або ж із доставкою. Вартість одного кубометра дров становить 600 грн., з доставкою в межах 30 км – 750 грн..