До свята Стрітення Господнього, що відзначається 15 лютого, у тернопільському храмі святого апостола Петра можна оглянути найбільшу шопку в нашій країні, яка вже багато років поспіль потрапляє до Книги рекордів України.
Фігурку Ісусика привезли з Вифлеєма
Отець Юстиніан Городечний розповів, що цього року шопка дещо менша за розмірами з огляду на пандемію.
Щороку наша шопка збільшувалася, виникали нові ідеї щодо її вдосконалення, – каже священник. – Висота її сягає орієнтовно 20-30 м, а ширина в кращі часи – до 70 м, цього року 50 м. Раніше були залучені ще й бокові престоли. Цього року ми маємо рік святого Йосифа, рік, в якому церква звертає увагу на Пресвяте Сімейство, тож ми хотіли показати сімейні традиції й цінності.
Фактично служба у храмі проходить під шопкою, котра стає іконостасом на період Різдва. У її центрі – новонароджений Ісусик.
Я хочу звернути увагу на саму фігурку Ісусика, – каже о. Юстиніан. – Вона походить із базиліки Різдва Христового, що у Вифлеємі, і має такі ж розміри, як середньостатистичне немовля. Ісусик просто феноменальний, люди дуже люблять його торкатися. Після того, як ми забираємо шопку, то даємо парафіянам поцілувати Боже Дитя в колінце. Таку традицію має у Ватикані і Папа Франциск. Ісусик є центральною постаттю шопки-іконостасу, а всі фігури тяжать до нього, вони схилені в поклонінні, благоволінні. Ця шопка символізує увесь світ. Тут є представники різних суспільних верств – від царів – до пастушків. Є видимий і невидимий світ.
Всі фігури тяжать до новонародженого
Праворуч і ліворуч від Пресвятого Сімейства розташовані портики з рухомими фігурами. Ліворуч представлені найвідоміші постаті францисканського ордену – святий Франциск, святий Антоній Падевський, отець Піо, свята Клара. Усі ці постаті не лише рухаються по колу, а й поклоняються Дитятку Ісусу.
На задньому плані шопки – панорама сучасного різдвяного міста, нижче розміщені хатки, ялинки, фігури тварин, а знизу – пекар, який пече хліб, жінка, що місить тісто, а ще одна доїть козу і молоко тече у відро. Це своєрідний образ родини, котра готується до Різдва Христового.
Усі рухомі фігури створює отець Косма, який має хист до того, щоб розробити всі механізми та обличчя фігур. Він приїжджає до тернопільських братів-францискан із Ужгорода.
Вгорі шопки є фігури людей, ангелів, опудала тварин.
Колись вони жили при нашому монастирі, бо в нас є пташник, – каже о. Юстиніан. – Часом бувало, що люди нам приносили лисиць, борсука, а коли ці тварини померли, то стали персонажами шопки.
У портику, що розміщений праворуч, є рухомі фігури ключових постатей УГКЦ – це святі рівноапостольні Володимир і Ольга, митрополит Андрей Шептицький і патріарх Йосиф Сліпий. Праворуч від них швець працює на швейній машинці, коваль кує свій виріб, а також є студент, який їсть хліб з молоком. Вгорі розміщені царі, які теж рухаються.
Щороку шопку допомагають встановити брати-францискани на чолі з отцем-ігуменом Іваном, парафіяни, волонтери, працівники монастиря. Загалом біля 20 осіб. На побудову конструкції йде 3-4 дні. Вперше у храмі святого апостола Петра шопку поставили ще у 1995 році. Відтоді вона щороку збільшувалася у розмірах.