13.07.2025
$
41.78
48.84
Maumelle
23.9
°С
Невелика хмарність

Чверть століття будує печі, грубки та каміни

07.03.2021
13:56:14
Поділитись:

Вже понад 25 років тернополянин Олексій Милиньчук будує печі, грубки, каміни, тандири та барбекю. Каже, що давно збився з ліку, скільки їх набудував чи відреставрував. Мав замовників не лише в Тернопільській області, а й Києві і, навіть, у Польщі. До речі, свій перший камін збудував саме у Польщі, де був на заробітках. Тандири та барбекю будував для тернопільських ресторанів «Лемківська хата» й «Хутір».

Камін може обігріти 2 поверхи

Хоч за спеціальністю пан Олексій є залізничником, проте за покликанням – майстер-будівельник. За 7 років заробітків у Польщі разом із кількома помічниками збудував 18 двоповерхових будинків «з нуля».

  • Мій батько був трактористом, будівельником, ковалем, столяром і грав на гармошці, – каже чоловік. – Він любив робити лише якусь одну роботу. Я змалку бачив, як і що він робив, проте печі і грубки тато ніколи не ставив. Вперше я побачив як будують грубку, коли був десь у 7 класі. Її в нашій хаті ставив мамин двоюрідний брат. Він був знаним пічником на всю околицю. Я йому допомагав, подавав матеріали, підмітав. Тоді не було болгарок, тож цеглу він розбивав молотком, а я підмітав за ним, мішав глину з піском.

Свій перший камін Олексій Милиньчук зробив у Польщі в 1995 році. Сам замовник добре знав, як збудувати камін, мав відповідні креслення.

  • Камін – це вогонь, обгороджений залізом, – пояснює майстер. – Те, що останнім часом найбільше замовляють, – це імітація каміна. Бо колись всі європейські замки обігрівалися камінами. Там була продумана ціла система: камін розпалювали у підвалі, а через всі палати проходили теплові рукави – комини, які йшли зигзагами в стінах і нагрівали їх. Тому величезні зали обігрівалися за рахунок гарячих стін чи підлоги.

За словами пана Олексія, якщо збудувати правильний сучасний камін з турбіною, то можна обігріти навіть два поверхи.

Цікаве замовлення мав чоловік у Києві. Там він збудував камін, який обігрівав перший поверх, а на другому ще й лежанку і кімнати, при чому лежанку за старою технологією майстер обліпив глиною з кінським гноєм.

Грубка найбільше акумулює тепло

Останнім часом через здорожчання природного газу багато-хто переходить на твердопаливні котли, а то й повертається до кахельних грубок і печей.

  • Нещодавно я реставрував дві грубки у селі Курівці, – розповідає пічник. – Коли здер глину, то був дуже здивований, адже грубка була вимурувана з теребовлянського каменю, яким зараз обкладають фасади. Ці плоскі камінчики були викладені один на другий і простояли від війни. Я перештукатурив ті дві грубки, вирівняв кути і вони досі служать.

Найпростішу кахельну грубку можна поставити за тиждень, а дещо складнішу – за місяць. На камін потрібно до двох тижнів. Все залежить від складності. От, наприклад, дуже цікавий овальний камін пан Олексій робив у с. Біла. Це замовлення виконував два тижні, бо зверху обкладав його мармуром.

  • На мою думку, найкращою для обігріву є саме грубка, хоч я можу зробити  і камін, і піч для хліба, і тандир, – каже пічник. – Бо грубка – це як заряджений акумулятор автомобіля. Коли ти її напалив, то вона гріє майже добу.

Будував тандити для ресторанів

У тернопільському літньому барі «Лемківський двір» Олексій Милиньчук збудував цілий комплекс – кухню з блятами, а замість грубки зробив коптильню, в якій досі коптять рибу і м'ясо. Тоді мангал, завдовжки два метри, в якому за один раз можна приготувати до 70 шашликів. Комплекс завершує тандир, куди одночасно можна завантажити 79 шашликів, а час їх приготування всього 12 хвилин.

  • Особливість тандира в тому, що він будується у формі бочки з цегли-шамотки, розпалюється внизу, – каже майстер. – Шашлик у ньому вішають, а не кладуть.

У ресторані «Хутір» Олексій Милиньчук будував гігантську піч, на якій готують великі казани з їжею. З-поміж його робіт і помпейська піч, яку використовують спеціально для випічки піци.

Знайти майстра можна на «Фейсбуці» або ж зателефонувавши за номером: 098 997 56 05.

Леся Заморська

Останні новини

12.07.2025
22.41.44
У СКОРИКАХ ВІДБУВСЯ ФЕСТИВАЛЬ ТАЛАНОВИТИХ ТА ОБДАРОВАНИХ ДІТЕЙ
Обдаровані діти – гордість, надія і майбутнє України, джерело її авторитету в світі.  Кож...
12.07.2025
22.29.24
ВІДКРИЛИ МЕМОРІАЛЬНУ ДОШКУ ЗАГИБЛОМУ ЗЕМЛЯКУ
На території Вербівської гімназії Нараївської громади відбулося відкриття меморіальної дошки земляку...
12.07.2025
22.19.34
ПРОВЕЛИ БЛАГОДІЙНИЙ КОНЦЕРТ І ЯРМАРОК
У селищі Микулинці відбулися благодійний концерт та ярмарок «Доки є небо синє, доки серця пала...
12.07.2025
22.05.31
У СНІГУРІВЦІ ВІДБУВСЯ ТУРНІР ІЗ МІНІ-ФУТБОЛУ
У с. Снігурівка Борсуківської  громади на майданчику зі штучним покриттям відбувся турнір з мін...
11.07.2025
23.56.24
ОГЛЯД РИНКУ ПРАЦІ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ У 1 ПІВРІЧЧІ 2025 РОКУ: ПОПИТ ТА ПРОПОЗИЦІЯ, РОЗВИТОК БІЗНЕСУ, АКТИВНІ ПРОГРАМИ ЗАЙНЯТОСТІ
На сьогодні для ринку праці Тернопільської області, як і в цілому по Україні, характерними є: збільш...
11.07.2025
23.47.53
РОЗВИВАЮТЬ НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНЕ ВИХОВАННЯ МОЛОДІ
У час повномасштабної війни питання національно-патріотичного виховання молоді є як ніколи актуальни...
11.07.2025
23.36.18
ЛАНОВЕЦЬКА КОМАНДА СТАЛА БРОНЗОВОЮ ПРИЗЕРКОЮ
На базі Луцького міського Центру науково-технічної творчості відбулися Всеукраїнські відкриті змаган...
11.07.2025
23.05.02
У ЖОВТНІ ВІДБУДЕТЬСЯ ПЕРШИЙ ПРАКТИЧНИЙ ФОРУМ ДЛЯ КОЗІВНИКІВ
На 8 жовтня у Львові заплановано Всеукраїнський практичний форум «Козівництво по-українськи&ra...
Всі новини