04.07.2025
$
41.72
49.18
Maumelle
25.6
°С
Невелика хмарність

Чверть століття будує печі, грубки та каміни

07.03.2021
13:56:14
Поділитись:

Вже понад 25 років тернополянин Олексій Милиньчук будує печі, грубки, каміни, тандири та барбекю. Каже, що давно збився з ліку, скільки їх набудував чи відреставрував. Мав замовників не лише в Тернопільській області, а й Києві і, навіть, у Польщі. До речі, свій перший камін збудував саме у Польщі, де був на заробітках. Тандири та барбекю будував для тернопільських ресторанів «Лемківська хата» й «Хутір».

Камін може обігріти 2 поверхи

Хоч за спеціальністю пан Олексій є залізничником, проте за покликанням – майстер-будівельник. За 7 років заробітків у Польщі разом із кількома помічниками збудував 18 двоповерхових будинків «з нуля».

  • Мій батько був трактористом, будівельником, ковалем, столяром і грав на гармошці, – каже чоловік. – Він любив робити лише якусь одну роботу. Я змалку бачив, як і що він робив, проте печі і грубки тато ніколи не ставив. Вперше я побачив як будують грубку, коли був десь у 7 класі. Її в нашій хаті ставив мамин двоюрідний брат. Він був знаним пічником на всю околицю. Я йому допомагав, подавав матеріали, підмітав. Тоді не було болгарок, тож цеглу він розбивав молотком, а я підмітав за ним, мішав глину з піском.

Свій перший камін Олексій Милиньчук зробив у Польщі в 1995 році. Сам замовник добре знав, як збудувати камін, мав відповідні креслення.

  • Камін – це вогонь, обгороджений залізом, – пояснює майстер. – Те, що останнім часом найбільше замовляють, – це імітація каміна. Бо колись всі європейські замки обігрівалися камінами. Там була продумана ціла система: камін розпалювали у підвалі, а через всі палати проходили теплові рукави – комини, які йшли зигзагами в стінах і нагрівали їх. Тому величезні зали обігрівалися за рахунок гарячих стін чи підлоги.

За словами пана Олексія, якщо збудувати правильний сучасний камін з турбіною, то можна обігріти навіть два поверхи.

Цікаве замовлення мав чоловік у Києві. Там він збудував камін, який обігрівав перший поверх, а на другому ще й лежанку і кімнати, при чому лежанку за старою технологією майстер обліпив глиною з кінським гноєм.

Грубка найбільше акумулює тепло

Останнім часом через здорожчання природного газу багато-хто переходить на твердопаливні котли, а то й повертається до кахельних грубок і печей.

  • Нещодавно я реставрував дві грубки у селі Курівці, – розповідає пічник. – Коли здер глину, то був дуже здивований, адже грубка була вимурувана з теребовлянського каменю, яким зараз обкладають фасади. Ці плоскі камінчики були викладені один на другий і простояли від війни. Я перештукатурив ті дві грубки, вирівняв кути і вони досі служать.

Найпростішу кахельну грубку можна поставити за тиждень, а дещо складнішу – за місяць. На камін потрібно до двох тижнів. Все залежить від складності. От, наприклад, дуже цікавий овальний камін пан Олексій робив у с. Біла. Це замовлення виконував два тижні, бо зверху обкладав його мармуром.

  • На мою думку, найкращою для обігріву є саме грубка, хоч я можу зробити  і камін, і піч для хліба, і тандир, – каже пічник. – Бо грубка – це як заряджений акумулятор автомобіля. Коли ти її напалив, то вона гріє майже добу.

Будував тандити для ресторанів

У тернопільському літньому барі «Лемківський двір» Олексій Милиньчук збудував цілий комплекс – кухню з блятами, а замість грубки зробив коптильню, в якій досі коптять рибу і м'ясо. Тоді мангал, завдовжки два метри, в якому за один раз можна приготувати до 70 шашликів. Комплекс завершує тандир, куди одночасно можна завантажити 79 шашликів, а час їх приготування всього 12 хвилин.

  • Особливість тандира в тому, що він будується у формі бочки з цегли-шамотки, розпалюється внизу, – каже майстер. – Шашлик у ньому вішають, а не кладуть.

У ресторані «Хутір» Олексій Милиньчук будував гігантську піч, на якій готують великі казани з їжею. З-поміж його робіт і помпейська піч, яку використовують спеціально для випічки піци.

Знайти майстра можна на «Фейсбуці» або ж зателефонувавши за номером: 098 997 56 05.

Леся Заморська

Останні новини

04.07.2025
09.06.57
У СЕЛІ БІЛА ВІДБУЛОСЯ УРОЧИСТЕ ВІДКРИТТЯ АМБУЛАТОРІЇ ЗАГАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ СІМЕЙНОЇ МЕДИЦИНИ!
25 червня відбулася подія, яка відкриває новий розділ в історії села Біла, що н Тернопіллі, а саме у...
03.07.2025
21.42.35
З НАГОДИ ДНЯ КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ У СЕЛАХ БІЛЕЦЬКОЇ ГРОМАДИ ВІДБУЛИСЯ БЛАГОДІЙНІ ЗАХОДИ!
У неділю, 29 червня 2025 року, у Білецької громади, що на Тернопіллі, відбулися урочисті благодійні ...
03.07.2025
21.06.44
ВІДСУТНІСТЬ ОПАДІВ НА ЛЬВІВЩИНІ ЗУМОВИЛА ЗНИЖЕННЯ ЗАПАСІВ ПРОДУКТИВНОЇ ВОЛОГИ ҐРУНТУ
У період з 26 червня до 2 липня на Львівщині переважав високий температурний режим, за винятком 1.07...
03.07.2025
20.53.09
ДЕНЬ ПОЛЯ «АГРО ПОЛТАВА»
20–21 серпня 2025 року «АГРО ПОЛТАВА» – спеціалізований польовий захід, орга...
03.07.2025
20.31.30
ФЕРМЕРИ МОЖУТЬ БЕЗКОШТОВНО ОТРИМАТИ РУКАВИ ДЛЯ ЗБЕРІГАННЯ ВРОЖАЮ
Малі та середні аграрні господарства можуть безкоштовно отримати рукави для зберігання врожаю від Бл...
03.07.2025
17.26.49
УРЯД ВИДІЛЯЄ ЩЕ 700 МЛН. ГРН НА КОМПЕНСАЦІЮ 25% ВАРТОСТІ СІЛЬГОСПТЕХНІКИ ВІТЧИЗНЯНОГО ВИРОБНИЦТВА
Кабінет Міністрів України ухвалив рішення виділити додатково 700 мільйонів гривень на прог...
03.07.2025
17.13.57
У ТОВ «САДИ ПІДГАЙЧИКІВ» НЕ ЛИШЕ ВИРОЩУЮТЬ ЯБЛУКА, А Й ВИГОТОВЛЯЮТЬ З НИХ СМАЧНІ СОКИ
Як вже повідомляв журнал «АГРОТУР», у ТОВ «Сади Підгайчиків», що господарює ...
02.07.2025
22.51.46
ФОРУМ ФЕРМЕРІВ ТА АГРОВИРОБНИКІВ ПІВДЕННО-ЗАХІДНОГО РЕГІОНУ УКРАЇНИ
Завтра в Кам’янець-Подільському відбудеться Форум фермерів та агровиробників Південно-західног...
Всі новини