05.11.2024
$
41.4
45.14
Columbus
15.5
°С
Ясно

«БАБУСИНА ХАТА» У ДІТКІВЦЯХ – СВІДОК ІСТОРІЇ РІДНОГО КРАЮ

03.11.2023
17:22:00
Поділитись:

Тернопільська громадська діячка Марія Маладика намагається врятувати від руйнувань майже сторічний будинок своєї прабабусі, що в с. Дітківці Білецької громади. Крім самої будівлі, пані Марія зберегла інтер’єр, автентичний український одяг, меблі та посуд кінця XIX-початку ХХ століття. Щоби побачити це, у Дітківці на екскурсії залюбки приїжджають школярі та студенти.

 

Зокрема нещодавно шестикласники Великоглибочецької школи без машини часу перенеслись на початок ХХ століття, побувавши в етносадибі «Бабусина хата». Про цю екскурсію написала на своїй сторінці у «Фейсбуці» депутатка Білецької громади Лілія Лаврів: «Вони послухали натхненні розповіді засновниці проєкту Марії Маладики про життя і побут жителів села Дітківці у минулі часи. До речі, про побут відвідувачі музею дізнались не лише зі слів, але й мали змогу поринути у цю атмосферу, трепетно доторкнулись до речей, які багато років залишаються мовчазними свідками історії. Діти стали реальними учасниками захопливих майстер-класів із ткацтва, виготовлення тину й корування деревини. Заодно закріпили і поповнили запас діалектизмів – ванькир, шарак, в’ясний ніж тощо. «Цьому предмету стільки років, а він ще такий гострий!» – дивувались у процесі корування деревини. Дізнались, скільки функцій виконувала у домі скриня – шафа, стіл, записник.  Довідались, яку важку працю у ті часи вкладала жінка у виготовлення полотна та одягу. І хоч ми сьогодні, завдячуючи прогресу, отримали значне полегшення у побуті, не маємо права забувати, звідки походимо, як жили наші діди-прадіди… Мабуть, тільки плекаючи наші національні традиції, зберігаючи пам‘ять про минуле та оберігаючи рідну культурну спадщину, можемо називати себе гідними нащадками й продовжувачами славетного українського роду. Бо ж недарма сказано, що хто не знає минулого, той не має майбутнього. Окреме величезне спасибі Марічці Маладиці, яка зберегла й оберігає цю безцінну спадщину, привітно зустрічає допитливих гостей, ділиться інформацією та емоціями, переносячись щоразу, разом із екскурсантами, навіть без машини часу, у минулі роки».

 

У свою чергу Марія Маладика написала про відвідини школярів такий коментар: «Знову плели тин!! І вперше проводили майстер-клас із ткацтва. Дітям сподобалось! І мені також».

 

  • Найціннішими експонатами для мене є вишиті бабусею килими, – каже власниця етносадиби. – Цю хату у 1928 році побудували моя прабабуся Домініка і прадід Михайло. На комині є ще залишки дати. Вони жили тут зі своїми батьками. В них було 6 дітей. Всі поміщалися в двох  невеличких кімнатах. Це хата, в якій я народилася, тому вона мені така рідна і близька, я ставлюся до неї по-особливому.

 

Ідея проєкту «Бабусина хата» виникла в Марії Маладики 5 років тому, коли вона успадкувала будинок своєї бабусі, що 30 років стояв пусткою, повідомивши родині й односельцям бабусі про те, хату зберігатиме не тільки для себе і нащадків, але й для всіх українців, для всього світу – бо тут буде інтерактивний етномузей. Станом на зараз статусу музею ще нема, проте пані Марія залюбки проводить безкоштовні екскурсії для школярів і студентів.

 

«Бабусина хата» складається з двох кімнат, в одній із яких є піч (п’єц) – досі справна.

 

  • Я пам’ятаю запах сніданку з печі, який готувала прабабуся, – розповідає Марія Маладика. – Я спала з нею на одному ліжку. Збереглось її фото з дідусем, що помер на Сибіру. Коли бабцю і дідуся репресували, в одній із кімнат зробили колгоспний магазин, але як бабуся повернулася, то викупила ту кімнату. Будуючи хату, дід узяв кредит на бляху в поляків, але згодом їх депортували з України, тому кредит не довелося сплачувати.

 

Власниця етносадиби зібрала чималу колекцію рушників, які вишивали місцеві майстрині. Також зберігає частину колекції вишитих сорочок, яких у неї майже сотня. Є і зразки автентичного одягу, наприклад, верхній жіночий одяг свита або юбка, головна особливість якого – складки на нижній частині, що були ознакою достатку дівчини. В найбагатших юбка мала стільки складок, що можна було аж дві пошити.

 

 

Серед тих, хто у свій час підтримав авторку проєкту «Бабусина хата», – місцевий житель, студент-історик Сергій Петровський, який зараз служить у ЗСУ. Він допоміг частково відновити хату зовні.

 

  • Це потрібно для того, щоби люди розуміли, де вони живуть, і яка в них історія, – каже захисник.

 

Марія Маладика наголошує, що вона берегтиме «Бабусину хату» доки матиме сили, і вірить у те, що з допомогою людей, яким цей проєкт буде цінним, зможе подарувати цій старенькій оселі друге життя.

 

До речі, ще у 2021 році на ХІV Всеукраїнському конкурсі молодих істориків, де було представлено 400 відеороликів, присвячених темі «Врятувати від забуття», перше місце виборов короткометражний фільм з Тернопільщини «Бабусина хата» від громадської організації «Кобза». Авторкою проєкту, сценаристкою та режисеркою є Марія Маладика. 20 червня 2021 року його презентували тернополянам. Також у «Бабусиній хаті» в січні 2022 року відбулися зйомки фільму-мюзиклу «Вечори на хуторі біля Диканьки», який підготували учасники художньої самодіяльності БК с. Ігровиця.

 

Леся ЗАМОРСЬКА

Останні новини

05.11.2024
08.37.46
«ГОТУЙТЕ САНЧАТА ВЛІТКУ, А ВЕЛОСИПЕДИ – ВЗИМКУ»
Уже понад чверть століття на території центрального автовокзалу Тернополя працює магазин «Рове...
05.11.2024
08.06.05
ЧОМУ ГРИБОК ТАК СИЛЬНО БОЇТЬСЯ КЛІНІКУ «ПОДОЛОГ ЗДОРОВА СТОПА»?
Грибок на ногах – це ураження нігтьової пластини, що носить назву оніхомікоз. Мікроорганізми, ...
04.11.2024
23.21.22
ЯК ПРАВИЛЬНО ВНОСИТИ ФОСФОР ПІД ФУНДУК
Фосфор обов’язково треба вносити до садіння фундука під оранку на глибину 28-30 см 100-120 кг ...
04.11.2024
22.55.28
ПʼЯТЬ З ШЕСТИ ГОЛОВНИХ ВІТЧИЗНЯНИХ ЕКСПОРТНИХ ТОВАРІВ ЖОВТНЯ – АГРАРНІ
У жовтні український експорт у грошовому еквіваленті став рекордним за увесь 2024 рік. Україна експо...
04.11.2024
22.16.07
НА ТЕРНОПІЛЛІ ВЖЕ ВИГОТОВИЛИ 157 ТИС. ТОНН ЦУКРУ
Сезон цукроваріння в Тернопільській області, під час якого заводи вже виготовили понад 157 тис. тонн...
04.11.2024
20.09.44
ЖІНКА ВЧИТЬСЯ КЕРУВАТИ ТРАКТОРОМ, ЩОБ РОЗВИВАТИ ВЛАСНИЙ АГРОБІЗНЕС
Студентка Ніжинського професійного аграрного ліцею Дарина Остапенко вчиться керувати тракт...
04.11.2024
19.27.46
РОКОМ МИТРОПОЛИТА АНДРЕЯ ШЕПТИЦЬКОГО ПРОГОЛОСИЛИ 2025 НА ТЕРНОПІЛЛІ
Таке рішення прийняли з подання начальника Тернопільської обласної військової адміністрації В’...
04.11.2024
09.30.45
ВОНИ ВІДДАНО СЛУЖАТЬ ЛЮДЯМ, ДОПОМАГАЮЧИ ТИМ, ХТО В НАЙБІЛЬШІЙ ПОТРЕБІ
У першу неділю листопада в Україні відзначають День працівника соціальної сфери. Це свято є символом...
Всі новини