22.01.2025
$
42.17
43.64
Dublin
-18.3
°С
Ясно

АНДРІЙ НОГА: «ЛЮДИ ГОЛОСУВАЛИ – І ЦЕ ЇХНЯ ПЕРЕМОГА»

20.01.2025
16:47:56
Поділитись:

Під час церемонії нагородження переможців телепремії «Гордість Тернопілля 2024», що відбулася 20 грудня у ПК «Березіль», у номінації «Територіальна громада року» кращою в області стала Залозецька громада. Нагороду отримав її очільник Андрій Нога. Детальніше про здобутки цієї громади читайте в інтерв’ю.

        Пане Андрію, поділіться секретом успіху Вашої громади…

        Люди голосували – і це їхня перемога, точно не моя як голови громади, а людей, які своїм голосуванням підтримали мене і нашу громаду в цій телепремії. Найбільшої вдячності заслуговують ЗСУ, оскільки в нашій громаді є 400 військовослужбовців, які зараз на передовій. На жаль, 17 вже повернулися «на щиті», 28 зникли безвісти, один перебуває у полоні. Тож ця нагорода без  перебільшення – їхня, бо в перший день війни 24 лютого 2022 року з нашої громади пішло 60 добровольців. Більшість із них – багатодітні батьки і, на жаль, дехто з них вже ніколи не повернеться. По-друге, в нашій громаді є багато волонтерів – дівчата займаються збором продуктів для захисників, хлопці це все возять на передову. Також селищна рада за власні кошти придбала 6 автівок для ЗСУ. Загалом ми відправили на фронт вже 35 автомобілів. На них збирали кошти жителі громади, представники бізнесу, працівники селищної ради та всі небайдужі. Зараз збираємо кошти на РЕБ. Словом, у нас постійно є збори на потреби ЗСУ. Також ми на регулярній основі співпрацюємо із БФ «Покрова». Через цей фонд багато допомагаємо військовим зокрема продуктами харчування, засобами гігієни тощо.

Маємо великі досягнення в медицині. Нам вдалося зберегти свою лікарню, хоч вона і не кластерна, але працює на досить високому рівні, є хороші спеціалісти, додалися нові пакети співпраці з НСЗУ. Так, наша лікарка ендокринолог Вероніка Кульчинська була номінована на кращого медика області і зайняла друге місце. Але це дуже високе досягнення для неї і для нас.

        Знаю, що Залозецькій громаді вдалося налагодити співпрацю із закордонними партнерами…

        У 2023-24 роках ми справді гарно попрацювали, тож зараз маємо співпрацю з Нідерландами (фонд Oranje Kastanje) та Норвегією (місто-побратим міста Сокндал, мером якого є Йонас Андерсен Саєд ). З цими країнами підписали меморандуми про співпрацю. Наразі ми на етапі підписання меморандуму з Польщею. Вже обрали для себе місто-побратим, в березні я маю туди поїхати і, сподіваюсь, що підпишемо меморандум про співпрацю, тим більше, що цього року Польща разом із Данією є головуючими в Європарламенті. Маємо декілька спільних проєктів, які хочемо реалізувати.

Нідерландці та норвежці нам вже дуже багато допомогли. Зокрема нідерландці потратили на нашу громаду більше мільйона гривень, закупили нам два твердопаливні котли. Один ми встановили у Залізцях і ввели в експлуатацію. В с. Гаї-Розтоцькі збудували нову котельню і встановили ще один такий котел.

У свою чергу норвежці дуже багато надали нам допомоги для потреб ЗСУ. Безпосередньо мер міста Сокндал Йонас Андерсен Саєд їхав велосипедом із Норвегії в Україну, оголосивши збір коштів для наших захисників. Йому вдалося зібрати майже 700 тисяч гривень. За ці гроші ми придбали обладнання в одну з бригад. Ми разом із Йонасом завезли його на передову і передали особисто в руки військовим разом із FPV-дронами та «Мавіками».

        Як вшановуєте пам'ять загиблих Героїв, підтримуєте їхні родини? Як допомагаєте пораненим воїнам?

        Ми регулярно допомагаємо ЗСУ, бо це обов’язок кожного громадянина. Тут, окрім наших волонтерів, маємо повну підтримку наших західних партнерів, також з бюджету громади виділяємо й надалі виділятимемо кошти на придбання потрібної амуніції. Нещодавно закупили безпілотний пристрій «Лелека». Селищна рада в минулому році передала майже 2 млн. грн на закупівлю «Валькірії» та «Лелеки».

Виплати родинам загиблих Героїв дає держава, ми ж займалися похоронами Героїв, виділяючи на це кошти. Також колишня жителька нашої громади, яка зараз живе у Нідерландах пакує бокси для сімей наших загиблих на регулярній основі. З боку громади ми стараємося дітей полеглих захисників та безвісти зниклих воїнів завезти на оздоровлення, забезпечити подарунками на свято  св. Миколая. В цьому нам дуже допомагають священники Тернопільсько-Зборівського деканату.

Щодо вшанування пам’яті загиблих Героїв, то в центрі Залізців в нас є Алея Слави, де банери зі світлинами загиблих воїнів від часів Афганістану, АТО і до сьогодні. Ми щоразу згадуємо їх у молитві.

Щодо допомоги пораненим солдатам, то в нашій громаді прийнята програма їхньої підтримки. З бюджету виділяються кошти від 5 000 грн і вище в залежності від потреб поранених.

        Чи вдалося виконати минулорічний бюджет?

        Ми не лише виконали, а й перевиконали його на 110%, але, на жаль, не впоралися з освітянською субвенцією, бо нам її було замало. Через це не виплатили всієї зарплати вчителям. На жаль, тут спрацювало політичне рішення – ми не оптимізували освітянського процесу. На 1060 учнів в нас є 200 вчителів, на 17 сіл – 14 шкіл, а це дуже багато. Нам не вистачило 9 млн. грн освітянської субвенції. Тому все перевиконання бюджету ми спрямували на заплату вчителям, додавши 8 млн. власних коштів на це.

У 2025 році ми вже прийняли рішення сесії щодо оптимізації освітянського процесу, оскільки в нас є школи, в яких, на жаль, навчається по 5-8 дітей.

        Над чим працює відділ культури?

        12 січня у Залізцях відбувся благодійний концерт, під час якого збирали кошти на придбання РЕБу. Маємо ціль 200 тис. грн, вже майже 100 тис. грн назбирали. На потужному рівні працює лише Будинок культури у Залізцях, клуби в селах менш активні, бо там мало людей. В клубах с. Гаї-Розтоцькі та с. Загір’я організовують благодійні заходи. У Залізці приїжджали артисти з Тернополя.

Відверто кажучи, культура в нас працює слабенько, бібліотекарі і завклуби переведені на 2/3 оплати, але це тимчасово.

 

 

        Чи продовжуєте розвивати туристичний напрямок?

        Якраз із нашими майбутніми колегами з Польщі хочемо прокласти туристичний зелений маршрут, щоби залучити більше поляків, які би приїжджали до нас у музей, відвідували руїни замку, Гонтову гору, костел XVI ст. тощо. Наш музей продовжує працювати, зросла кількість експонатів, всі експозиції оцифровані, тож з допомогою QR-коду можна побачити 3D-проєкції будь-якого експоната. Це, напевно, вперше в Західній Україні таке можна побачити в селищній місцевості. До повномасштабного вторгнення ми приймали багато туристів з інших країн, а зараз більш зорієнтовані на місцевих туристів.

Наша локація «Сонячний берег» теж розвивається, гарно працює. Влітку тут багато відвідувачів. Там все безкоштовно – і катамарани, і альтанки.

        Як покращуєте інфраструктуру сіл?

        Попри значний дефіцит бюджету на початку минулого року, бо в нас забрали 16 млн. грн базової дотації на зміцнення обороноздатності держави, а це становило 25% загального бюджету нашої громади, ми все ж зробили кілька важливих проєктів. Зокрема в с. Піщане перекрили Будинок культури, що був в аварійному стані. Витратили на це близько 400 тис. грн. Також перекрили БК у с. Білоголови. Зробили спортзал, постелили резинове покриття. Він в нас єдиний на всю громаду з таким покриттям. Витратили близько пів мільйона гривень.

В Гаях-Розтоцьких збудували нову котельню, повністю впорядкували бомбосховище, зробили в уриттях підлогу з тротуарної плитки.

Нам дуже важко з медициною, бо лікарня не потрапила в кластер, тому ми дофінансовуємо зарплату нашим медикам, окрім техперсоналу, яких ми повністю фінансуємо, а також сплачуємо комуналку. У минулому році 1,2 млн. грн додали медикам на зарплату. Але ми зберегли лікарню. Наші медики отримують 20 тис. грн щомісяця і більше. Також ми утримуємо поліклініку та фельдшерів у селах – а це 12 осіб, бо розуміємо, що населення старіє і потребує першої медичної допомоги.

        Чи маєте поліцейського офіцера громади і пожежну частину?

        Минулого року ми зробили реконструкцію приміщення поліцейської станції, де працюватиме поліцейський офіцер громади, який наразі завершує навчання і з березня розпочне свою роботу. Зараз в нас є дільничний офіцер.

Стосовно пожежної частини, то ми оновили автомобільний парк. Нещодавно пригнали пожежний автомобіль із Німеччини, нам його передали безкоштовно. Загалом в нашому автопарку є 8

пожежних машин. Залозецька МПО має 4, в Загір’ї – 2 і в Мильному – 2. Переходимо на сучасну техніку, яка швидше доїжджає, ліквідовує пожежі і є набагато економнішою в обслуговуванні. В нас працюють фахові спеціалісти. Нещодавно вони оперативно ліквідували пожежу, врятувавши майно складського приміщення. Утримання пожежної обходиться громаді в 1,5 млн. грн в рік лише на зарплату. Наша місцева пожежна охорона повністю перебуває на нашому фінансуванні, ДСНС не має до цього відношення по зарплаті, але наші пожежники є структурним підрозділом ДСНС. Якщо потрібно, то вони виїжджають на ліквідацію пожеж в інші населені пункти сусідніх територіальних громад.

        Поділіться планами на 2025 рік.

        Непопулярне рішення – оптимізація освітянського процесу. Це дуже болючий момент і складне рішення, але вибору нема. Через малу кількість дітей, наприклад, у школі с. Сиротець, де навчається 40 дітей, у 2025-2026 н. р. субвенція не буде надаватися взагалі, тому такі школи доведеться або понижувати в ступені, або ліквідовувати. Оптимізацію ми змушені провести, бо цього вимагає і законодавство, і Міністерство освіти України. При ліквідації малих шкіл вчителям не пенсійного віку ми забезпечимо нове місце роботи.

Всю освітянську  мережу плануємо перевести на альтернативні види опалення. Зокрема в школах с. Загір’я і с. Білоголови зараз є лише газові котли, а це дуже дорого. Ми ж хочемо у всіх селах поміняти котли. Також хочемо придбати два шкільні автобуси, впорядкувати укриття, зробити там комфортніші умови. Точно не будемо тратити кошти на асфальти та бруківки. Ремонт доріг зробимо лише поточний – грейдерування та щебеневе покриття.

Розмовляла Леся ЗАМОРСЬКА

Останні новини

21.01.2025
18.15.58
𝗥𝗲𝗔𝗴𝗿𝗼𝟮𝟱 – КОНФЕРЕНЦІЯ З РЕГЕНЕРАТИВНОГО ЗЕМЛЕРОБСТВА
𝗥𝗲𝗔𝗴𝗿𝗼𝟮𝟱: новий формат для вашої зручності! 6 лютого 2025 року, м. Київ. Формат конференції ReAgro25...
21.01.2025
18.06.26
У ЗБАРАЖІ ПРОВЕЛИ ТУРНІР ІЗ ВІЛЬНОЇ БОРОТЬБИ
Турнір із вільної боротьби пам’яті збаражан, колишніх вихованців ФСК «Чемпіон», по...
21.01.2025
15.28.24
У 2025 РОЦІ ПРОГНОЗУЄТЬСЯ ЗМЕНШЕННЯ ВИРОБНИЦТВА СОНЯШНИКУ
У 2025 році прогнозується виробництво соняшнику на рівні 11,5 млн т, що на 4% менше порівняно з мину...
21.01.2025
15.08.43
СТАТИСТИКА.ЗАКУПІВЕЛЬНІ ЦІНИ НА ЗЕРНО В УКРАЇНІ НА 21 СІЧНЯ 2025 РОКУ
Середньозважені ціни закупівлі зернових та олійних культур в Україні на умовах CPT термінали, E...
21.01.2025
14.20.41
В УКРАЇНІ 35% ПРОДОВОЛЬСТВА ПСУЄТЬСЯ ЧЕРЕЗ БРАК ОВОЧЕСХОВИЩ
Внаслідок знищення ворогом овочесховищ та елеваторів, близько 35% продовольства псується і не потрап...
21.01.2025
13.49.51
СЕРЕД НОВОСТВОРЕНИХ ГОРІХОВИХ САДІВ ДОМІНУЮТЬ ФУНДУКОВІ — ЮДІН
Площа горіхових промислових садів в Україні постійно збільшується. Вже шостий рік поспіль «лев...
21.01.2025
12.43.04
З ЛЮДЬМИ І ДЛЯ ЛЮДЕЙ – РАЗОМ ТВОРИМО МАЙБУТНЄ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ!
Виповнилася 34-та річниця Державної служби зайнятості України. За цей час вона стала сучасною європе...
21.01.2025
12.26.21
ЗЕМЛЕВПОРЯДНИКИ – ЦЕ ЛЮДИ, ЯКІ ЗАКЛАДАЮТЬ ОСНОВУ ДЛЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ, ЕФЕКТИВНОГО ЗЕМЛЕКОРИСТУВАННЯ ТА ДОБРОБУТУ МАЙБУТНІХ ПОКОЛІНЬ
Колектив кафедри економічної експертизи та землевпорядкування Західноукраїнського національного...
Всі новини